Prečo investovať v Rakúsku?

Rakúsko a najmä Viedeň predstavujú už roky veľmi bezpečný, stabilný a trvalo udržateľný trh s realitami. Uznávaná štúdia poradenskej spoločnosti Mercer z roku 2016 označila Viedeň za mesto s najvyššou úrovňou kvality života na celom svete. Preto bude Viedeň a aj zvyšok Rakúska v budúcnosti naďalej základom pre solídne, bezpečné investície do nehnuteľností.

 

Čo sa však týka predajných cien bytov za m2, Viedeň sa v rebríčku nachádza ešte stále za Mníchovom, Londýnom, Štokholmom alebo Parížom. V porovnaní s priemernými predajnými cenami napr. v Mníchove (viac ako € 6.000.-/m2) savo Viedni ceny pohybujú na úrovni okolo € 3.500.-/m2. V posledných rokoch ceny obytných priestorov vo Viedni naďalej rástli a pokles cien sa neočakáva.

 

V rakúskej metropole žije aktuálne cca. 1,850 milióna ľudí. Viedeň ročne „narastie“ o približne 17.000 obyvateľov a podľa všetkého bude mať v roku 2023 viac ako 2 milióny obyvateľov. V meste a priľahlých oblastiach tak budú žiť viac ako 3 milióny ľudí.

 

V roku 2013, čase posledného sčítania obyvateľstva, bolo vo Viedni cca. 885.000 bytov s trvalými bydliskami. Z toho tvoria:

 

  • vlastníci domov:                                6%
  • vlastníci bytov:                                   15%
  • hlavní nájomcovia:                             75%
  • iní nájomcovia, napr. v podnájme:     4%

 

 Cca. 32% hlavných nájomcov sú takzvaní "privátni", to znamená nájomcovia nájomných bytov bez štátneho pozadia alebo podpory.

 

Mesto Viedeň sa na tento blížiaci sa nárast už dlho pripravuje pomocou infraštruktúrnych projektov, napr. pokračujúcou výstavbou verejnej dopravy. Aj vzhľadom na to sa pripravuje viacero konceptov na zvýšenie atraktivity mesta pre investorov .

 
Potreba bývať je tu elementárnym faktorom – fókus bude treba zamerať najmä na oblasť "bývania, ktoré si možno dovoliť". Takéto bývanie je možné prenajímaním bytov v klasickom segmente starších budov/nájomných domov.

 

Investori tak môžu dosiahnuť stabilné, bezpečné výnosy z nájomného, ktoré sú na základe rakúskeho zákona o nájomnom práve chránené pred infláciou.

 

Ponúkame Vám preto možnosť investovať do jednotlivých nehnuteľností, ale aj do celých portfólií v týchto oblastiach:

 

  • Nehnuteľnosti na bývanie – klasické viedenské nájomné domy či jednotlivé byty v rámci celého Rakúska
  • Podkrovie – prestavby na prenájom a/alebo vlastné užívanie
  • Developerské projekty/ Novostavby bytov vrátane predaja jednotlivých bytov
  • Administratívne budovy na území Viedne

Samozrejme pre Vás môžeme pracovať aj pri hľadaní vhodného bytu na prenájom alebo kancelárskeho priestoru vo Viedni.

 

Download
Immobilien Markt WIEN
AR_Immobilien_Bericht_1_18 03 16 SK.pdf
Adobe Acrobat Dokument 757.8 KB